Każdy najdrobniejszy wykwit na skórze (z wyjątkiem pieprzyków) to sygnał, że coś jest nie tak z Twoim organizmem. Wysypki, krostki, znamiona, plamki powinny być traktowane bardzo poważnie. Nie mówię już tutaj o wczesnym i szybkim diagnozowaniu np. czerniaka, ale o oznakach np. suchości skóry, alergii pokarmowej lub grzybów.

Zdrowa skóra jest przede wszystkim gładka – z prawidłową warstwą rogową. Poza tym ma we wszystkich miejscach taką samą barwę. To melanocyty produkują barwnik. O te małe komóreczki też trzeba dbać – są częścią naszego ciała. Zdrowa skóra jest też sprężysta – kiedy uszczypniemy ją dwoma palcami szybko wraca do poprzedniego stanu. Jest też napięta, nigdzie nie zwisa. Oznacza to, że jest prawidłowo nawodniona, ma zdrowe komórki, a ich skład jest właściwy (np. ilość cementu lipidowego). Warto też zwrócić uwagę jak skóra reaguje na środki pielęgnujące i zmiany temperatury, czy wilgotności powietrza. Jeśli często się czerwieni, szczypie, swędzi lub obfituje w wypryski to nie jest zdrowa!

Większość chorób skóry spowodowana jest złym trybem życia, chorobami wewnętrznymi, których nie leczymy lub niewłaściwą pielęgnacją. Jak sobie pomóc!
1. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaką mamy skórę, czego do nas chce, jakiej pielęgnacji wymaga. W tym pomoże dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Nie zaszkodzi skonsultować opinię jednego u innego lekarza. Co dwie głowy to nie jedna.

2. Trzeba przeprowadzić analizę, tzw. check-up skóry. Powie on, czy mamy skórę normalną (zbliżoną do tej, którą mają dzieci), skórę tłustą (która produkuje za dużo łoju), skórę suchą (nie jest wystarczająco nawilżona), czy może skórę mieszaną?

3. Właściwie dobrać kosmetyki. Większość błędów w dbaniu o skórę jest popełniania, kiedy jesteśmy nastolatkami. Moja mama kazał mi usuwać samodzielnie zaskórniki i wypryski lub czasami robiła to sama. Co więcej stosowałam agresywne kosmetyki wysuszające (np. z cynkiem), ostre peelingi co zniszczyło warstwę ochronną skóry. Jeśli tego nie powstrzymamy z wiekiem może być tylko gorzej! Generalnie powinno się skórę zostawić w spokoju – nie przeszkadzać jej. Myć delikatnymi środkami myjącymi o neutralnym ph, i regularnie nawilżać markowymi mleczkami. Tyle, że na takie proste wyjście może być już za późno. Dlatego w zależności od rodzaju skóry trzeba starannie dobrać do niej kosmetyki.

Napisz komentarz

O czym ten serwis?

Serwis poświęcony zabiegom medycyny estetycznej wykonywanych w Warszawie. Najnowsze informacje i testy salonów medycyny estetycznej, opinie o salonach kosmetycznych.